Η επίσκεψη στην Κίσαμο είναι μοναδική εμπειρία. Η γνωριμία με την επαρχία δεν έχει να κάνει μονάχα με το ζεστό και φωτεινό ήλιο, την κρυστάλλινη θάλασσα, τα φαράγγια, την παρθένα γη, την μεγάλη χρονική διάρκεια διακοπών σας στην περιοχή. Η γνωριμία με την επαρχία Κισάμου είναι ταυτόχρονα κι ένα ταξίδι στην μακραίωνη ιστορία της, τον πολιτισμό, την παράδοση, τα ήθη και έθιμα, την φιλόξενη ψυχή των ανθρώπων της....Όσοι δεν μπορείτε να το ζήσετε... απλά κάντε μια βόλτα στο ιστολόγιο αυτό και αφήστε την φαντασία σας να σας πάει εκεί που πρέπει...μην φοβάστε έχετε οδηγό.... τις ανεπανάληπτες φωτογραφίες του καταπληκτικού Ανυφαντή.

Τρίτη 19 Απριλίου 2022

Ο Α.Ο ΚΙΣΑΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥΣ ΤΕΤΡΑΘΛΟΥ Κ14

Την Κυριακή 17-4-2022 διεξήχθησαν στο Εθνικό Στάδιο Χανίων οι Διασυλλογικοί Αγώνες Δρομικού Τετράθλου (Κ14) παιδιών ηλικίας 2009-2010 και οι αγώνες Μάχη της Κρήτης οι οποίοι ήταν αφιερωμένοι στη μνήμη του ήρωα Σμηναγού Κωνσταντίνου Ηλιάκη.
🏅Ο Αθλητικός Όμιλος Κισάμου έδωσε το παρόν και οι μικροί και μεγάλοι αθλητές του απέδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα από την Μάχη της Κρήτης και Διασυλλογικο Δρομικού Τετράθλου(Κ14) :
-Στα 200μ με εμπόδια Αγοριών Κ16 ο Μανώλης Ξηρουχάκης κατέκτησε την 🥇1η θέση με επίδοση 29''.97 και έδειξε ότι είναι πολύ κοντά στο όριο (29''.24) για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16.
-Στη Σφαιροβολία Κοριτσιών Κ16 η Μαραθάκη Καλλιόπη κατέλαβε τη 🥈2η θέση με επίδοση 10.84μ ενώ στη κατηγορία Γυναικών Κ18 η Σταυρούλα Σχοινοπλοκάκη κατέλαβε την 🥉3η θέση με επίδοση 10.91μ η οποία συμμετείχε και στη Δισκοβολία Γυναικών Κ18 όπου ήταν 🥈2η με επίδοση 25.50μ.
-Στα 800μ Γυναικών η Κατερίνα Συμπόνη κατέλαβε την 🥉3η θέση με επίδοση 2'.36''.35.
Οι αθλητές-τριες του Ομίλου που δεν ανέβηκαν στο βάθρο είχαν τις εξής θέσεις: Μιγκελιάνα Κοβάτσι 7η στη Σφαιροβολία Κ16 με επίδοση 8.88μ,  Μπατσάκης Παναγιώτης 10ος στα 150μ Αγοριών Κ16 με επίδοση 21''.43, Τρουλάκη Ρουμπίνη 10η στη Σφυροβολία Κοριτσιών Κ16 με επίδοση 23.31μ, Φαλελάκη Ευτυχία 12η στα 100μ Γυναικών με επίδοση 14''.99, Νικολακάκη Καλλιόπη 15η στο Μήκος Γυναικών με επίδοση 2.97μ.
Στους Διασυλλογικούς Αγώνες Δρομικού Τετράθλου Κ14(Ηλικίας 2009-2010) οι αθλητές-τριες είχαν δικαίωμα να αγωνιστούν σε 2 από τα 4 αγωνίσματα (60μ, Άλμα εις Μήκος, Μπαλάκι (200γρ),1200μ).
-Στο Μπαλάκι Κοριτσιών η Μπολιεράκη Αναστασία κατέλαβε τη 🥈2η θέση με επίδοση 27.97μ και η Παναρέτου Κατερίνα την 🥉3η θέση με επίδοση 26.92μ. Στο ίδιο αγώνισμα η Κιούση Δομινίκη κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 26,86μ ενώ οι Αλιγυζάκη Ιωάννα, Μαραθάκη Εφροσύνη και Κατερουδάκη Νεκταρία κατετάγησαν στη 13η(21.60μ),14η(20.80μ) και 26η(11.06μ) θέση αντίστοιχα.
-Στο Μήκος Κοριτσιών η Αλιγυζάκη Ιωάννα κατέλαβε την 9η θέση με επίδοση 3.58μ ενώ η Σκορδυλάκη Αθηνά την 23η θέση με επίδοση 3.25μ.
-Στα 1200μ Κοριτσιών η Παναρέτου Κατερίνα κατέλαβε την 10η θέση με επίδοση 5'.14''.16.
-Στα 60μ Κοριτσιών η Μπολιεράκη Αναστασία ήταν 36η με επίδοση 10''.11, η Σκουλάκη Ειρήνη 37η με 10''.14, η Σκορδυλάκη Αθηνά 43η με 10''.27 και η Μαραθάκη Εφροσύνη 59η με χρόνο 10''.92.