Η επίσκεψη στην Κίσαμο είναι μοναδική εμπειρία. Η γνωριμία με την επαρχία δεν έχει να κάνει μονάχα με το ζεστό και φωτεινό ήλιο, την κρυστάλλινη θάλασσα, τα φαράγγια, την παρθένα γη, την μεγάλη χρονική διάρκεια διακοπών σας στην περιοχή. Η γνωριμία με την επαρχία Κισάμου είναι ταυτόχρονα κι ένα ταξίδι στην μακραίωνη ιστορία της, τον πολιτισμό, την παράδοση, τα ήθη και έθιμα, την φιλόξενη ψυχή των ανθρώπων της....Όσοι δεν μπορείτε να το ζήσετε... απλά κάντε μια βόλτα στο ιστολόγιο αυτό και αφήστε την φαντασία σας να σας πάει εκεί που πρέπει...μην φοβάστε έχετε οδηγό.... τις ανεπανάληπτες φωτογραφίες του καταπληκτικού Ανυφαντή.

Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2019

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ Η ΘΥΕΛΛΑ ΣΤΑ ΑΡΚΑΔΙΑ 2019

Σπουδαία εμφάνιση από τους αθλητές Στίβου της Θύελλας στους αγώνες "ΑΡΚΑΔΙΑ 2019" οι οποίοι διεξήχθησαν στο Δημοτικό Στάδιο του Γάλλου στο Ρέθυμνο το Σάββατο 2 Νοεμβρίου και συμμετείχαν σωματεία από τους 4 νομούς της Κρήτης.
Συγκεκριμένα οι Κισαμίτες αθλητές απόσπασαν 8 μετάλλια στο σύνολο, 3 χρυσά -1 ασημένιο-4 χάλκινα, οι οποίοι με τις εξαιρετικές επιδόσεις που πραγματοποίησαν δίνουν τις καλύτερες υποσχέσεις για το μέλλον της ομάδας της Κισάμου.

Ο χορός των μεταλλίων ξεκίνησε με την Ανδριάνα Κωνσταντουλάκη κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 60μ Κ14 με χρόνο 8.39 ενώ η ίδια αθλήτρια κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο στο μήκος Κ14 με επίδοση 4.40.
Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ορλίντ Τζόκα στα 150μ Κ16 με επίδοση 17.81  σε μία πολύ γρήγορη κούρσα ενώ στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε στην τρίτη θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο ο Λεωνίδας Αλιφιεράκης με χρόνο 19.82.
Χρυσό μετάλλιο στα 100μ γυναικών κατέκτησε Νατάσα Ανουσάκη με χρόνο 13.35 η οποία την φετινή χρονιά εντάχθηκε στο δυναμικό της Θύελλας.
Ασημένιο μετάλλιο στο δρόμο αντοχής 1000μ Κ16 κατέκτησε ο Γιώργος Γαλαριώτης με χρόνο 3.19.00 σε ένα αγώνισμα στο οποίο η πρώτη θέση κρίθηκε πάνω στο νήμα.
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν η Ευαγγελία Διαμαντάκη στα 150μ Κ14 με χρόνο 21.50 ,η Άννα Χοχλάκη στα 800μ γυναικών με χρόνο 2.49.10 και ο Γιάννης Μαλεφάκης στο μήκος Κ14 με άλμα στα 4.40 ενώ ο ίδιος αθλητής ήταν τέταρτος στο σύνολο στα 60μ Κ14 με χρόνο 8.27.
Για την ομάδα Στίβου της Θύελλας αγωνίστηκαν επίσης: Κατσικανδαράκη Ελένη μήκος Κ16 -4.15μ -4η θέση, Μετζιδάκη Ρούλα 150μ Κ16 22.86-5η θέση, Μουλάλι Χρύσα 60μ Κ14 8.61- 5η θέση, Γεωργιλάς Νικόλαος 100μ ανδρών 12.87 – 5η θέση, Μουράτι Άγγελος μήκος Κ14 4.10 9η θέση, Νικολακάκη Μαρία 60μ Κ14 9.12 -11η θέση, Σκαλιδάκη Αντιγόνη 60μ Κ14 9.17,Μπερντίου Κωνσταντίνα 1000μ Κ14 4.20.80,Τσόκα Μάρβιν 60μ Κ14 9.60 και Κοκκινάκη Ελένη 1000μ Κ14dnf.